Zarnu infekcijas - pret slimību ar zināšanām un profilaksi

Latvijā pēdējo mēnešu laikā strauji pieaug saslimstība ar zarnu infekcijam, t.sk. Rota vīrusu, īpaši bērnu vidū. Kā atpazīt ļoti lipīgo, agresīvo vēdera vīrusu, kā to ārstēt un kā vislabāk no tā izvairīties?

Šogad ievērojami pieaugsi saslimstība ar zarnu infekcijam, t.sk. ar Rota vīrusu. Bērnu slimnīcā gada sākumā bija pat par 300 % vairāk mazo pacientu nekā pirms gada. Kad vērojama vislielākā saslimstība? Rota vīrusam ir sezonāls raksturs?

Rota vīrusa epidēmija ir vērojama aukstajos mēnešos – no novembra līdz februārim. Tad bērni parasti slimo visvairāk. Tomēr saslimšanas gadījumi tiek konstatēti visu gadu.

Kādi ir slimības simptomi?

Bērns ļoti strauji kļūst vārgs, ir ūdeņaina caureja, vemšana, paaugstināta temperatūra, sāpes vēderā. Viss sākas ļoti strauji, pat stundas laikā. Dažreiz galvenais simptoms nav caureja, bet gan vārgums, slikta dūša. Piemēram, bērns vairs nevar paiet, atsakās dzert. Kāds simptoms var būt izteikts vairāk vai mazāk, bet tieši pēkšņais slimības sākums izraisa strauju organisma atūdeņošanos, tādēļ bērni nonāk slimnīcā.

Kāda ir pareizākā ārstēšana?

Vīrusam nav specifiskas ārstēšanas. Vienīgais ārstēšanas veids ir skalot to ārā no bērna organisma, kompensēt zudušo šķidruma daudzumu un normalizēt elektrolītu disbalansu. Ārsti vecākiem stāsta, ka bērnam jādod daudz dzert, bet vecāki, kas pieredzējuši šādu gadījumu, zina, cik grūti ir pierunāt bērnu padzerties.

Ja bērnam ir slikti, ir augsta T0, vemšana un caureja, ir nepieciešams liels šķidruma daudzums. Bērnam vajadzētu uzņemt 1,5–2 L ūdens, tējas vai aptiekā nopērkamo elektrolītu šķīdumu. Praktiski šādu apjomu nav iespējams uzņemt, it īpaši, ja bērnam ir vemšana. Ja bērnu var pierunāt dzert, ir jāseko izdzertā un izčurātā apjomam. Dienas laikā vajadzētu izdzert apmēram 1,5 L vai vairāk. Daudzums atkarīgs no bērna vecuma. Ja bērns neēd, ar šķidrumu jākompensē arī ēdiena daudzums un jāvēro, vai urinācija ir pietiekami bieža.

Kādos gadījumos noteikti jādodas uz slimnīcu?

Bērns jāved uz slimnīcu tad, 4-5 stundu laikā nevar izdzert praktiski neko, urinācija nav bijusi 4 stundas un ir bezspēks. Ne vienmēr ir tā, kā rakstīts grāmatās. Ir jābūt ļoti uzmanīgam un jāvēro bērna pašsajūta, jo bērniem slimība ne vienmēr uzreiz izpaužas ar konkrētiem simptomiem. Mēs tās saucam par ģeneralizētām infekciju slimībām, kad bērns slimo ar «visu organismu». Nav ne angīnas, ne plaušu karsoņa, bet vispārēji ir ļoti slikts stāvoklis. Nereti vecāki vēlas, lai ārsts uzreiz konstatē kādu konkrētu vainu. Bet biežāk ir tā, ka vīruss, vairojoties organismā, rada tikai sliktu pašsajūtu kopumā, bet konkrēti simptomi parādās vēlāk. Tādās situācijās nepieciešama papildu izmeklēšana diagnozes precizēšanai.

Kurā vecumā bērni visvairāk slimo ar Rota vīrusu?

Rota vīrusa infekcija var skart jebkurā vecumā, arī pieaugušos. Lielie arī slimo, arī ir bezspēks un temperatūra, tomēr pieaugušie nav tik ļoti pakļauti blakusparādībām. Bērniem visdraudošākie ir pirmie divi dzīves gadi, tad visstraujāk parādās simptomi un visātrāk iestājas krīze, smagais stāvoklis.

Kas būtu jādara, lai epidēmijas laikā no saslimšanas izvairītos?

Biežāk vīruss tiek nodots no personas personai. Slimnieks vīrusu turpina izdalīt 14 dienas no slimības sākuma. Slimnieka kopējam ir ļoti cītīgi jāmazgā rokas, jālieto vienreiz lietojamie roku dvieļi. Slimniekam jābūt atsevišķiem traukiem, dzeramajām pudelēm vai krūzēm. Rūpīgi jāmazgā rokas pēc slimnieka apkopšanas un tualetes apmeklējuma. Rota vīruss izdalās arī pa gaisu pilienu veidā. Ja mājās kāds ir slims un vēlaties pasargāt citus bērnus, jāievēro ļoti stingra izolācija – slimais nedrīkst atrasties vienā istabā ar veselajiem. Pēc akūtām zarnu infekcijām pārslimojušos bērnus vai infekcijas izraisītāju nēsātājus pirmsskolas izglītības iestādē tikai ar ģimenes ārsta vai pediatra izziņu.

Tomēr galvenā profilakse ir vakcinācija.

Latvijā vakcinācija pret Rota vīrusu par maksu ir pieejama jau vairākus gadus. Kādi ir novērojumi, rezultāti? Vai vakcīna ir efektīva?

Neviena vakcinācija nav simtprocentīgi droša aizsardzība pret slimību. Bet tā ir efektīva, jo slimību ļauj pārslimot ļoti vieglā veidā – vecāki var pat nepamanīt, ka bērnam bijis smags Rota vīruss. Vakcinētie bērni parasti slimo vieglāk un nenonāk stacionārā. Nerodas smagi simptomi.
Rota vīrusa infekcijai ir vairāki paveidi jeb tipi. Pārslimojot vienu paveidu, pret to izveidojas imunitāte. Vēlāk varam sastapties ar citiem Rota vīrusa paveidiem, un katru reizi slimot no jauna. Vakcīnā ietverti pieci tipi. Tātad ar vakcīnu bērnu uzreiz esam pasargājuši no pieciem saslimšanas gadījumiem.

Ir divi varianti. Pārslimot Rota vīrusu, iegūstot zināmu imunitāti vai arī vakcinēties un, saskaroties ar Rota vīrusu, nesaslimt vai pārslimot to ļoti vieglā veidā.

Kāds ir labākais vecums vakcinācijas veikšanai?

Latvijā vakcīna pret Rota vīrusu ir pieejama jau vairākus gadus. Bērni vakcīnu var saņemt no 6 nedēļu līdz 6 mēnešu vecumam, tā tiek ievadīta suspensijas veidā – caur muti. Gremošanas sistēmā, zarnās, izveidojas imūnvielas pret Rota vīrusu. Tās saglabājas visu mūžu. Vakcīna tiek ievadīta divas reizes ar mēneša intervālu, pēdējā vakcīna būtu jāievada sešu mēnešu vecumā. Nav pētījumu par imunitātes izveidošanos, ja vakcīna tiek ievadīta vēlākā vecumā. Tādēļ mēs vadāmies pēc esošajām rekomendācijām.

Par diētu

Ēdienam jābūt veselīgam un viegli sagremojamam, atbilstošam bērna vecumam.


Informācija par infekcijas slimībām ir pieejama SPKC (Slimību profilakses un kontroles centrs) mājas lapā.