Ērču encefalīts
Ērču encefalīta vīruss atklāts zīdītāju, īpaši sīko grauzēju, asinīs un ērces to pārnes uz cilvēkiem. Ērcēs vīruss atrodas, galvenokārt, siekalu dziedzeros un siekalās. Putni un lielāki dzīvnieki spēj pārnest inficētas ērces lielos attālumos. Ērču encefalīta endēmiskie rajoni lokalizēti noteiktos apgabalos Centrāleiropā, Baltijas valstīs, Krievijā u.c. Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces pēdējos gados konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā. Latvijā ik gadu tiek reģistrēti vairāki simti ērču encefalīta saslimšanas gadījumi. Noskaidrots, ka 20-30% ērču, kas piesūkušās iedzīvotājiem, bijušas inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tādēļ risks saslimt pēc ērces koduma ir ievērojams.
Ērču encefalīta simptomi
Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu,vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvassāpes, sprandas stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli. Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta.
Ērču encefalītam nav specifiskas ārstēšanas
Ērču encefalīta diagnozi apstiprina ar specifisko antivielu noteikšanu asinīs un spinālā šķidrumā. Ērču encefalītam nav specifisku ārstēšanas metožu (antibiotikas šajā gadījumā nepalīdz). Ērču encefalītu pārslimojušie parasti iegūst imunitāti visai dzīvei.
Droša un efektīva aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinācija.
Bērnus pret ērču encefalītu var vakcinēt no 1 gada vecuma. Bērniem līdz 12 g.v. paredzēta speciāla bērnu vakcīna. Tāpat kā vakcinācijas kursā pieaugušajiem – bērns saņem 1.poti.
1-3 mēn laikā pēc pirmās potes tiek saņemta 2.pote. Trešo poti ir jāveic 5-12 mēn laikā.
Latvijā pieejamās vakcīnas pret ērču encefalītu ir drošas un tās ir piemērotas bērnu vakcinācijai. Pretēji bieži izplatītam viedoklim, vakcinācija pret ērču encefalītu neizraisa bērniem smagas blaknes. Protams, pirms vakcinācijas ir jākonsultējas ar ģimenes ārstu. Bērnam vakcinācijas brīdī ir jābūt veselam. Vakcinēties nedrīkst, ja ir konstatēta nepanesība pret kādu no vakcīnas komponentiem.
Jau pēc divām vakcīnas devām cilvēks iegūst imunitāti pret slimību uz vienu gadu. Tad nepieciešama trešā deva, kas rada imunitāti trim gadiem. Pēc tam atkārtota vakcinācija nepieciešama:
- 1 – 16 g.v. bērniem ik pēc 3 - 5 gadiem;
- 16 – 60 gadīgiem cilvēkiem ik pēc 5 gadiem;
- vecākiem cilvēkiem par 60 gadiem ik pēc 3 gadiem.
Vakcinēšanos iespējams veikt augu gadu, tomēr vislabāk to darīt ziemā, kamēr ērces vēl guļ. Taču maldīgs ir uzskats, ka vasarā vakcinēties ir bīstami, jo tas varētu paasināt slimības norisi. Vienkārši, ja pirmā vakcīna izdarīta ērču aktivitātes periodā, jāatceras, ka divas nedēļas līdz otrās vakcīnas saņemšanai imunitāte vēl neizstrādājas, tāpēc iespējama inficēšanās, ja ērce piesūcas. Bērnus ieteicams sākt vakcinēt no gada vecuma, tomēr īpaša riska apstākļos, konsultējoties ar ārstu, iespējama ātrāka vakcinēšana.
Lai ērce nepiesūktos
Pilnībā nodrošināties pret ērces piesūkšanos nav iespējams. Taču mazināt piesūkšanās risku var, dodoties mežā ievērojot šādus piesardzības pasākumus:
- apģērbties gaišās drēbēs, lai rāpojošā ērce uz tām būtu viegli saskatāma un notraucama;
- lai ērce nevarētu palīst zem apģērba, bikšu galus jāsabāž zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām;
- lai ērce nepiesūktos galvas ādai, jānēsā cepure vai lakats;
- pēc pastaigas jāpārbauda apģērbs un rūpīgi jāaplūko ķermenis.
Ērce jānoņem pareizi
Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk, lai mazāk encefalīta vīrusu nonāktu cilvēka organismā. Kukaini nedrīkst saspiest, jo citādi brūcē var iespiest Laima slimības baktērijas. Pareizi ērce jānoņem šādi:
- Ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina ērces muskulatūru. Nekādā gadījumā neizmantot eļļu vai sviestu, jo tas kukainim izraisa vemšanu, veicinot slimības ierosinātāju iekļūšanu organismā.
- Pēc dažām minūtēm ērci satver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un ceļot uz augšu izvelk.
- Ja nav pincetes, var izmantot diegu, to apsienot ap ērces snuķīti un velkot aiz abiem galiem, ērci izņem.
- Brūci apsmērē ar dezinficējošu šķidrumu un nomazgā rokas.
- Rokas jāmazgā arī pēc ērces izņemšanas sunim vai kaķim, jo uz rokām var būt mikrobrūces, par kurām slimības izraisītāji var iekļūt organismā.
- Ja ērci izņemot, ādā palicis tās snuķītis, to nedrīkst tur atstāt – jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, kur palīdzēs.
Ja ērce piesūkusies nevakcinētam cilvēkam
No 2009.gada imunuglobulīns vairs nav pieejams Latvijā kā profilakses līdzeklis pret ērču encefalītu, tādēļ savlaicīgai vakcinācijai pret encefalītu ir vēl lielāka nozīme.
Nevakcinētiem cilvēkiem pēc ērces kodiena rūpīgi jāseko līdzi savam veselības stāvoklim un par izmaiņām jāinformē savs ģimenes ārsts.