Iesnas (rinīts)
Kas ir iesnas?
Iesnas ir deguna gļotādas iekaisums. Ja iekaisums, - tātad ar visiem iekaisumam raksturīgajiem simptomiem: pietūkumu, apsārtumu, paaugstinātu temperatūru, arī sāpēm un salīdzinoši ierobežotu funkciju. Visas šīs parādības nav vienlīdz izteiktas un arī neparādās visas uzreiz.
Kādi ir iesnu iemesli?
Vienkāršākais veids, kā tikt pie iesnām, ir organisma atdzišana. Ja esat nosalis, īpaši, ja jums ir nosalušas kājas, iesnas tuvāko dienu laikā ir gandrīz garantētas.
Aukstums samazina organisma spēju pretoties, un aktivizējas deguna gļotādā dzīvojošie mikrobi, galvenokārt streptokoki un stafilokoki, un vīrusi.
Kādi ir iesnu simptomi?
- Traucējošākais simptoms, kas liek meklēt kabatlakatiņu, ir deguna tecēšana, bet pirms tam ir vietējie simptomi: deguna kņudēšana, diskomforts, smaga galva, nespēks, slikta pašsajūta, var paaugstināties ķermeņa temperatūra.
- Izdalījumi no deguna ir ūdeņaini (slimības sākumā), to ir daudz, deguna gļotāda ir pietūkusi, apsārtusi, var būt ožas traucējumi, elpošana caur degunu ir traucēta, un slimnieks ir spiests elpot caur muti, kas savukārt saslimšanu var vēl vairāk padziļināt, jo neapsildīts, no mikrobiem neattīrīts gaiss nonāk rīklē, trahejā un var attīstīties rīkles, trahejas vai bronhu iekaisums, kas kopējo slimnieka pašsajūtu vēl vairāk pasliktina.
- Izmainītā deguna gļotādā ir viegli pievienoties vēl citiem mikrobiem un izdalījumi no deguna kļūst biezāki ar dzeltenīgu vai dzeltenzaļu nokrāsu.
- Iesnas ir pati izplatītākā slimība un vienkāršos gadījumos pāriet vai nu nedēļas vai desmit dienu laikā, bet tā var izrādīties pietiekami nopietna un bīstama, ja iesnām nepievērš uzmanību vai nesavlaicīgi, vai nepietiekami ārstē.
- Zīdaiņiem iesnas ir ļoti nopietna slimība, un tā arī pret tām jāizturas, sākot no mazuļa parādīšana ģimenes ārstam līdz precīzai ārsta doto norādījumu izpildei.
Kā diagnosticē iesnas?
Viens no pirmajiem, kurš iesnas diagnosticē, ir jūsu kabatlakatiņš. Ja tas netiek lietots, parasti iesnu nav.
Ģimenes ārsts vai otorinolaringologs nesarežģītos gadījumos iesnu diagnozi uzstāda ar pavisam vienkāršas apskates palīdzību.
Ja pievienojušās komplikācijas, iespējams, ka būs vajadzīga rentgenoloģiska, ultrasonogrāfiska izmeklēšana vai citu speciālistu, piemēram, acu ārsta konsultācija, jo deguns pa īpašām atverēm ir saistīts ar blakus esošiem orgāniem – acīm, ausīm.
Kā ārstē iesnas?
- Iesnu ārstēšana ir atkarīga no iesnu stadijas, no simptomu smaguma, no slimnieka vecuma, no komplikācijām, no blakusslimībām. Arī no iesnu ilguma. Un arī no konkrētā indivīda iepriekšējās pieredzes iepriekšējās slimošanas reizēs.
- Ārstēšanas taktika var būt dažāda, bet, ja iesnas jums ir, tad tās nevajadzētu ignorēt.
- Jaunajām māmiņām jāatgādina, ka, jo jaunāks bērniņš, jo iesnu ārstēšanai jāpievērš lielāka uzmanība, jo bērniem ir relatīvi taisnas un labi caurasiņotas deguna ejas, kas ātrāk nekā pieaugušajiem var izsaukt gļotādu tūskas veidošanos ar sekojošām ausu sāpēm un acu konjunktīvas iekaisumu.
- Vispirms jācenšas novērst iemesls (vai iemesli), kas iesnas veicinājuši, piemēram , nepiemērots apģērbs vai apavi, bezcepures staigāšana aukstā laikā u.c.
- Organisma norūdīšana ir ieteicama, bet tas jādara pakāpeniski un savlaicīgi.
- Vitamīniem bagāts, racionāls uzturs, kur pietiekami liela vieta atvēlēta dārzeņiem, augļiem, zaļumiem.
- Ja esat apaukstējies, nosalis, tad pirmais, kā sev varat palīdzēt ir karsta tēja (liepziedi, avenes u.c.), vilnas zeķes kājās un pāris stundas gultā zem siltas segas.
- Iespējams, ka pēc tam ir jāizmēra temperatūra un jārīkojas atbilstīgi situācijai un simptomiem.
- Nenovērtējiet iesnas par zemu! Iesnas ir slimība ar visiem slimības niķiem un stiķiem.
- Kaut arī iesnas mēdz laiku pa laikam atkārtoties, nevajadzētu katru reizi izvēlēties vienus un tos pašus medikamentus vai nekontrolēti, bez ārsta apskates, lietot deguna pilienus nedēļām ilgi.
- Antibakteriālos līdzekļus ārsts parasti nozīmē, ja ir attīstījušās vai draud komplikācijas.
- Fizioprocedūras izvēlas individuāli, atkarībā no slimības stadijas, gaitas, blakusslimībām.
Ko pacients var darīt pats?
- Noskaidrot, kādos apstākļos iesnas rodas un mēģināt no iesnām sevi pasargāt.
- Veselīgs dzīvesveids (fiziskā aktivitāte, norūdīšanās, uzturs, (ne)smēķēšana).
- Ārstēt (vai vismaz ņemt vērā) iesnas, tiklīdz tās parādās.
Iesnu komplikācijas un prognozes
- Iesnas ir populārākā slimība.
- Arī hroniskas iesnas ir ļoti populāras.
- Par laimi lielākā daļa gan ārstētu, gan neārstētu akūtu iesnu beidzas ar izveseļošanos nedēļas, divu nedēļu laikā. Diemžēl, iespējami arī citi varianti.
- Salīdzinoši bieža un nepatīkama iesnu komplikācija (sevišķi bērniem) ir vidusauss iekaisums.
- Ne tik reti pievienojas degunu blakusdobumu iekaisums. Tas gan vairāk raksturīgs pieaugušajiem.
- Rīkles, trahejas, bronhu iekaisums arī var būt kā iesnu turpinājums.
Man par to jāpadomā:
- Iesnas ir kā bērns, kam vajadzīga uzmanība. Atstātas novārtā nereti tās kļūst nevaldāmas.
- Deguna pilieni, kuri jūsu zāļu skapītī stāv no aizaizpagājušā gada visticamāk jau sen vairs nav derīgi lietošanai.
- Vairums slimību ir neprognozējamas. Tad, kad iesnas jums lieti noderētu, tās nekādi nav iespējams dabūt.